ADES GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

İmar Durumu İnceleme

Ades Gayrimenkul, tecrübeli ekibiyle gayrimenkul sektöründe sunduğu bir çok hizmetin yanında belediye incelemesi hizmeti de sunmaktadır. Belediye inceleme işlemleri, üzerinde yapı bulunan ve bulunmayan gayrimenkuller olmak üzere iki ayrı kategoride değerlendirilmektedir. Üzerinde yapı bulunan gayrimenkuller için, gayrimenkulün mevcut imar durumu ile beraberinde yapılaşmanın olduğu tarihteki imar durumu ve o tarihte gayrimenkulün yapılması için verilmiş olan yapı ruhsatı incelemesi yapılmaktadır.
İSKAN 
İskan Yapı Ruhsatı ve Yapı Kullanma İzin Belgesi anlamına gelir. İskan incelemesiyle gayrimenkulün mevcut durumu dışında yeniden değerlendirilmesi halinde hangi yapılaşma koşulları ile değerlendirilebileceği yanında gayrimenkulün yapıldığı tarihte ruhsata uygun olarak yapılaşıp yapılaşmadığı da öğrenilebilmektedir. Ruhsata aykırı yapılaşmalar sonucunda gayrimenkul üzerinde encümen kararları neticesinde para cezası ve yıkım kararlarının bulunması yatırım kararlarını alırken oluşabilecek en önemli risklerden birisidir.
Üzerinde yapı bulunmayan gayrimenkullerde ise; gayrimenkulün mevcut imar durumu, irtifa sınırları, çekme mesafeleri, kamuya bedelli-bedelsiz terkleri, tevhid zorunluluğu, yeşil alan terkleri ile yaklaşma mesafeleri, askeri bölge kısıtlamaları ve satın alma zorunluluğu vb. kriterler göz önünde bulundurularak gayrimenkulün gerçek değerinin ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır.