ADES GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Kentsel Dönüşüm

Kentsel dönüşüm yapılaşma sürecinde imar planı bulunmayan ya da imar planlarına aykırı yapılanmış yerlerin, imar planlama faaliyetlerinin temel amaçlarına uygun hale getirilmesi için iyileştirilmesi ve eskiyen, bozulan kent dokusunun yenilenmesinin toplu adıdır. Devletin, daha yaşanabilir ve sağlıklı kentsel mekânlar yaratmak için kentlerdeki nitelikli yapı stokunun arttırılması hedeflemesidir. Kentsel dönüşümün birinci hedefi yapıların deprem güvenliğinin günün gereklerini karşılayacak şekilde dönüştürülmesidir. Daha yaşanabilir binalara dönüştürülecek taşınmazların artı bir emlak değeri de beraberinde gelecektir.
2006 yılında Kartal Kentsel Dönüşüm Projesi ile öne çıkan kentsel dönüşüm, günümüzde İstanbul başta olmak üzere ülkenin her köşesinde çeşitli örnekler ile karşımıza çıkıyor. Bu konuda sizlere danışmanlık yaparken Proje Yönetimi, Yapı Denetimi, Kentsel Dönüşüm işlemleri, Riskli Yapı Tespiti, Ceza ve Hukuk Bilirkişiliği konularında uzman personelimizle hizmetinizdeyiz. 
Çalışmalarımızda dönüştürülecek alanın mevcut ve dönüşüm sonucu oluşacak değeri, dönüştürülen alanda mevcut sosyal durum ve dönüşüm sonrası öngörülen sosyal yapı, mevcut sektör bilgisi ile söz konusu kentsel dönüşümün verimlilik analizi, dönüşüm alanının çevresi ile uyumu ve çevresine etkisi analizi, Geliştirilecek proje önerileri, Müteahhitin hak sahiplerine tekliflerinin analizi ve yorumlanması, Yeni inşa edilecek projede hak sahiplerinin dairelerin şerefiye faktörlerine göre adil dağılımı, Kentsel dönüşüm süreci danışmanlığı konularında sizlere destek vermekteyiz.